Tak złożony system jak GPS przynosi nam ogromne korzyści i bywa nieodzowny szczególnie przy dalekich podróżach. Dowiedzieliśmy się już o kilku istotnych czynnikach, które powinny nas jednak uczulić na to, że nie należy nawigacji obdarzać nieograniczonym zaufaniem. Bywa tak, że słabym punktem systemu okazuje się jego trzon, czyli sieć satelitów krążących po ziemskiej orbicie. Jest ich w kosmosie aż 24, a de facto 30, ponieważ Amerykanie zadbali o zapasowy zestaw nadajników. Wydaje się, że to bardzo duża ilość, jednakże nie zawsze tak jest. Okresowo w zasięgu odbiorników mogą znajdować się tylko cztery satelity, a to czasami zbyt mało.

 

Co jest powodem zaburzeń widoczności nadajników? Są one tym większe, im bardziej skrajna jest szerokość geograficzna, na której korzystamy z GPS-a. Kiedy jest wyższa niż 55 stopni, problem wystąpi z dużą dozą prawdopodobieństwa. Z niższymi wartościami jest podobnie. Niskie szerokości na terenie miast również nie sprzyjają dokładności pomiarów. Liczne zabudowania, murowane obiekty, a także drzewa na obszarze zalesionym osłabiają dodatkowo sygnał. Natężenie problemów zależy od pory doby, albowiem każdy satelita zmienia z czasem własną geometrię.

 

Twórcy nawigacji jakie są dostępne w sprzedaży postanowili wyjść naprzeciw tym komplikacjom. Wiele modeli wyposażono w oprogramowanie, które pozwala prognozować widoczność i geometrię satelitów dla konkretnych terenów.

nawigacja w iphone 4 Serwis Traffic Naviexpert